Ignacas Adomas Milašius OFM Cap (1914-2007)
2007 metų gruodžio 27 dieną, eidamas 94–uosius metus, Kaune mirė kunigas Ignacas Milašius OFM Cap (tėvas Adomas).
Jis gimė 1914 metų spalio 15 dieną Telšių apskrityje Lieplaukės kaime. Jis buvo septintasis vaikas gausioje Ignaco Milašiaus ir Kotrynos Žukauskaitės šeimoje. Būsimojo kunigo ir vienuolio tiek tėvas, tiek senelis buvo knygnešiais spaudos draudimo metais, todėl ir savo vaikus auklėjo tautine bei gilaus religingumo dvasia.
Ignacas Milašius, 1927 metais baigęs pradžios mokyklą, padėjo tėvams ūkio darbuose, ganė gyvulius, dirbo parduotuvėje, patarnavo vietos arbatinėje. Visa Milašių šeima uoliai lankydavo bažnyčią, mažasis Ignacas kiekvieną sekmadienį patarnaudavo Šv. Mišioms.
1930 metais Ignacas Milašius įstojo į Kapucinų Misijų mokyklą Plungėje. 1935 metais įstojo į noviciatą, priimdamas Adomo vardą o dar po metų padarė pirmuosius įžadus kapucinų vienuolijoje. Amžinuosius įžadus jis padarė 1939 metais Šiauliuose, kur buvo kapucinų vienuolynas. Ten veikė ir studijų namai, kuriuose buvo studijuojama filosofija.
1940 metais Ignacas Milašius įstojo į Kauno tarpdiecezinę kunigų seminariją, kurią baigė 1944 metais. Kunigystės šventimus jam suteikė vyskupas Vincentas Brizgys 1944 metų kovo 25 dieną Kauno arkikatedroje – bazilikoje.
Pastoracijos darbą tėvas Adomas pradėjo Kauno Švč. M. Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje, vėliau persikėlė į Pšilomo kapucinų bažnyčią Baltarusijoje, Gardino srityje. Neilgai trukus, grįžo į Kauną, kur padėjo pastoracijoje Petrašiūnuose dirbančiam kun. Rokui Maceliui OFM Cap. Kai tėvas Rokas išvyko atkurti kapucinų bažnyčią ir vienuolyną Šiauliuose, kunigas Ignacas Milašius buvo paskirtas Petrašiūnų šv. Vincento Pauliečio parapijos administratoriumi.
1948 metais ateistinė valdžia uždarė Petrašiūnų kapucinų vienuolyną. Kunigas Ignacas Milašius, gavęs provincijolo įsakymą, parapiją perdavė paskirtam klebonui, o pats su visu vienuolyno inventoriumi persikėlė į Šiaulių vienuolyną, kuris veikė dar vienerius metus.
Šiaulių kapucinų vienuolynas buvo uždarytas 1949 metų birželio 28 dieną. Pats tėvas Adomas, aprašydamas paskutinę naktį vienuolyne, pasakoja, kaip drauge su kunigu Roku Maceliu, visą naktį bažnyčioje už užplombuotų durų adoravo Švenčiausiąjį Sakramentą. Tėvas Adomas pažymi: „Tai buvo graudi ir skaudi maldos ir ašarų naktis“.
Ateistinė valdžia ne tik uždarė vienuolynus, bet ir pareikalavo, kad kunigai vienuoliai nebenešiotų abitų, bet vilkėtų įprastines kunigiškas sutanas. Tėvas Adomas, nuolankiai priimdamas skirtus išmėginimus, išėjo dirbti parapijinėje pastoracijoje.
Po vienuolyno uždarymo kun. Ignacas Milašius dirbo Naujojoje Žagarėje ir Maironiuose altaristu, vėliau Upninkuose klebonu, vėliau perėjo į Kaišiadorių vyskupiją, kur pradžioje buvo paskirtas Čiobiškio parapijos klebonu, paskui dirbo Vilūnų parapijos klebonu, Beižionyse – altaristu. Buvo perkeltas į Perloją, kur klebonu dirbo 15 metų, drauge eidamas Merkinės dekano pareigas. Po to 15 metų dirbo Molėtų klebonu ir dekanu, iš ten buvo perkeltas į Labanorą klebonu.
1995 metais, jo paties prašymu išleidžiamas į Kauną, kur apsistoja atkurtame Petrašiūnų kapucinų vienuolyne. Kurį laiką buvo kapucinų viceprovincijolu, o nuo 1998 metų padėjo Petrašiūnų bažnyčioje, eidamas altaristo pareigas, su nuoširdumu patarnaudamas tikintiesiems, skleisdamas savo vidinę ramybę. Buvo labai nuoširdus ir draugiškas visiems broliams kunigams, dalyvavo visuose arkivyskupijos renginiuose, tuo liudydamas savo kunigišką pašaukimą.
Kunigo I. Milašiaus laidotuvių šv. Mišias gruodžio 31 d. 12 val. aukojo Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius. Šv. Mišių kancelebracijoje dalyvavo vyskupai Juozapas Matulaitis ir Jonas Boruta, monsinjorai Adolfas Grušas, Vytautas Steponas Vaičiūnas, svečiai iš Lenkijos, Šv. Pranciškaus mažesniųjų brolių kapucinų ordino Krokuvos provincijos provincijolas kun. Valdemaras Korba ir viceprovincijolas kun. Robert Czelitski bei daugiau kaip 40 kunigų, atvykusių daugiausia iš Kauno arkivyskupijos ir Kaišiadorių vyskupijos. Pamokslą šv. Mišiose sakė kun. Juozas Šumskis OFM Cap. Jis tėvą Adomą, lygindamas su šviesiausiais mūsų tautos kunigais, pavadino kaip vieną ištikimiausių Dievo tarnų, pavyzdžiu visiems kunigams ir tikintiems. Tėvas Adomas buvo palaidotas Petrašiūnų bažnyčios šventoriaus kapinėse. Prie kapo duobės žodį tarė kapucinų provincijolas kun. Korba, išreiškęs viltį, kad sekant tėvo Adomo pavyzdžiu, bus daugiau vienuolių kapucinų iš Lietuvos. Padėkos žodį visiems susirinkusiems tarė Petrašiūnų parapijos klebonas kun. Vincentas Tamošauskas OFM Cap.